Vietnam – Do tepla na jih

Da Nang

Da Nang

Ráno jsem se probudil ve vlaku dost nevyspalý. Se slzou v oku jsem vzpomínal na sleeper bus, ale zároveň byl rád, že cesta už bude jen pár hodin. Da Nang Hue 1Spolucestující nám koupili kafe, chvíli jsme si popovídali o životě. Paní byla z Vietnamu a manžel z Německa. Jejich cesta vedla přes Vietnam, kde zřejmě navštívili příbuzné a dál pokračovala do Kambodži. Měli s sebou asi 4 kufry,což na dva lidi nebylo úplně cestování na lehko. Po dvou hodinách jsme konečně měli celé kupé pro sebe a já mohl oprášit pár her na mobilu. Vlak párkrát projížděl po pobřeží a nabízel tak krásné výhledy do slunečného dne. Teplota ze z nějakých 20 stupňů šplhala směrem ke 30. Po náročné noci mi to zvedlo náladu a už jsem se nemohl dočkat, až se po 15 hodinách nadechnu čerstvého vzduchu.

Da Nang Hue 2V jednu hodinu jsme dorazili na místo a šli pár kilometrů do ubytování u pláže. Pláže jsou v Da Nang veliké, čisté a přes den téměř prázdné. V podstatě jsme tam několikrát byli sami a spolu s jedním otevřeným barem tam tvořili dokonalý pár. Kdyby si chtěl člověk užít pláže pro sebe, večer se dobře najíst a odpočinout si od lidí, Da Nang je poměrně dobrá volba.

V hotelu po nás slečna chtěla jako zástavu pas. Jelikož to byl náš jediný doklad a zároveň jsem ho určitě nechtěl dávat z ruky, domluvili jsme se na placení předem. Pokoj byl pěkný s fajn výhledem na moře. Sice ve sprše dost mizerně odtékala voda, ale po večeru ve vlaku jsem pokoj viděl jako deseti hvězdičkové apartmá. Ve městě jsme se rozhodli vyzkoušet místní kuchyni u starší paní. Neuměla anglicky, tak jsem překlad jídel hledal v mobilu. Byl to i takový impulz se pár věcí prostě naučit, ať to člověk nemá tak složité.

Takže na oživení pár základních frází a slovíček:

Xin chào! [: sin čao :] Zdravím!
Bạn tên gì? [: ban ten zi :] Jak se jmenuješ?
Tôi tên là… [: toi ten la :] Jmenuji se…
Bạn có khoẻ không? [: ban ko choe chong :] Jak se máš?
Cảm ơn. [: kam on :] Děkuji.
Cái này để làm gì? [: kai nay de lam zi :] K čemu to je?
Cái này giá bao nhiêu tiền? [: kai nay za bao ňieu tien :] Kolik to stojí?
Đắt quá. [: dat kua :] Moc drahé.
Tôi muốn mua cái này. [: toi muon mua kai nay :] Chci koupit tohle.
Tôi muốn ăn cái này. [: toi muon an kai nay :] Chci ochutnat tohle.
[: bo :] Hovězí
Cua [: kua :] Krab, krabí
[: ga :] Kuře, kuřecí
Lợn [: lon :] Prase / hovězí
Lươn [: luon :] Úhoř / úhoří
Tôm [: tom :] Kreveta, krevetový

Nakonec jsme něco vybrali. Paní po chvíli přišla, že má jiné maso, ukázala nám ho a jelikož jsme už neměli niv v záloze, tak jen kývnuli. Výborně jsme se najedli a cestou zpět ještě vyzkoušeli drink z cukrové třtiny, který se různě po Vietnamu připravuje. Da Nang Hue 4Mají na to speciální velké stroje. Některé jsou automatické, některé trochu na ručnější práci. Následovala už jen procházka městem, kde bylo sice rušno, ale třeba s Hanojí se to nedalo rovnat. Západ slunce vyhnal i obyvatelé města na pláž, takže se místo proměnilo na hřiště pro lidi každého věku. Slunce doprovázelo houpání malých bambusových lodí ve vodě a nastal čas si zajít na večeři, případně poslechnout vietnamské karaoke, které u nás naštěstí není zas tak moc oblíbené.

Da Nang Hue 5Kousek od Da Nang je možné navštívit Marble Mountains. Návštěva určitě stojí za to a zabere s jídlem jedno odpoledne.Fajn zážitek je také My Son cestou do Hue. Jsou to v podstatě zbytky obydlí starého chrámového komplexu (vznikal mezi 4. a 14. stoletím). Z budov toho kupodivu zbylo poměrně dost a některá místa připadají člověku opravdu jak z Indiana Jonese.

Tipy:

Marble Mountain
Výhledy okolo Son Tra Peninsula
Pláž Pham Van Dong
Dračí most
My Son

Da Nang Hue 3

 

 

Hue

Ráno jsme si za 120k dongů půjčili skútr a vydali se na cestu do Hue. Cesta byla delší, ale nádhernou krajinou po pobřeží a rozhodně stála za to. Teplo, modrá voda, prázdné pláže, výhledy a nádherná příroda, která bavila tak, Da Nang Hue 3že člověk hodiny na skútru ani nevnímal. Asi v polovině cesty do Hue jsme potkali pána, který sbíral různé měny ze všech zemí. Hrozně chtěl nějakou z naší země. Papírové jsme neměli, tak dostal alespoň českou pětikorunu. Úplně si nejsem jistý, že věděl, ze které země to vlastně je, ale to pro něj asi nebylo důležité. Myslím, že jakékoliv mince neměl vůbec, tak pokud ji neprodal, má ji tam dodnes. Poděkoval a my vyrazili s pekelným strojem dál.Da Nang Hue 4

Všechny skútry, co jsem zatím měl, byly plně automatické, kromě tohohle. Jede to dost podobně, na to řazení se jen nesmí moc zapomínat a to hlavně z kopců, kterých bylo cestou celkem dost. Nakonec vše dobře dopadlo a skútr to dal až do Hue (asi 110 km).

Hue je hodně turistický město, menu jsou v angličtině a místní se stále snaží něco prodat. Je potřeba se připravit na větší koncentrace lidí, menší fronty, ale i řadu pěkných míst a památek.
Navštívili jsme citadelu uvnitř města (Hue Imperial City) a hrobku Khai Dinh. Da Nang Hue 6Obě místa stojí za návštěvu a rozhodně si stojí za to projít i zbytek města. Jinak tip na parkování. Pokud po vás chce někdo parkovné, vždy chtějte lístek. Občas se nám stalo, že po nás chtěl peníze někdo, kdo tam vybírat neměl. Zpátky do Da Nang to bylo asi 100km, tak jsme se vydali na cestu zpět.

Vedle ubytování jsme zkusili místní pivo Tiger. Reklamu mělo v každém větším městě, což nás možná nějak navnadilo ho zkusit. Nejsem úplně pivař, ale měli Da Nang Hue 2by na něm ještě zapracovat. Chutnalo to spíš jako limonáda, vhodná na zapití pálivého jídla. Takže na mém měřítku dávám tak 5/10 a to pár bodů možná přidávám.

Co se jídla týče, tak jsem byl snad pokaždé spokojený. Každý ve Vietnamu umí vařit, ať už v restauraci nebo prostě někdo na ulici. Na některých místech bylo možné zkusit i jejich sladkosti, dezerty atp. S tím jsem se úplně nepotkal. Třeba sýrové sušenky a mochi už raději zkoušet nebudu. Holt, zřejmě mám jiné chutě.

Da Nang Hue 1Další den jsme si dali relaxace a rozhodli se v Da Nang zůstat o den déle. Povedlo se nám oboum se slušně spálit na pláži, což v následujících dnech nebylo na batoh na zádech nic moc, ale i tak jsme den pauzu nutně potřebovali. Po tom, co jsem noc protrpěl spálenou kůží mi došlo, proč tam přes den na tu pláž moc lidí nechodí. V tu chvíli mi také nedošlo, že spojení slušného spálení a batohu bude po pár dní horor, kde si člověk bude užívat každý pohyb batohu na zádech. No, dost zpětného litování. Večer jsme raději předem koupili letenky Ho Chi Minh city a připravovali se na další den a cestu skútrem do Hoi An. Hoi An nám doporučilo dost lidí a tak jsem byl na město zvědav.

Tipy:

Citadela
Perfume River
hrobka Khai Dinh
Thien Mu Pagoda
Hon Chen klášter
Minh Mang hrobka
Most Thanh Toan

Autor: Kuba