Vietnam – Jak na vízum

Vízum do Vietnamu bylo moje první vízum, které jsem kdy zatím řešil, tak jsem z toho měl obavy. Nakonec se ukázaly jako zbytečné.

V podstatě jsme volili ze tří možností:

  1. Velvyslanectví Vietnamu v Praze. Tento způsob musel absolvovat můj kamarád zhruba 3 roky zpátky a z těch všech je asi nejhorší. Trvá nejdéle a je nejdražší variantou.
  2. Tzv. vízum po příletu. Dostanete jej po příletu, než vás pustí z letiště. Podmínkou je, že pro něj potřebujete zvací dopis. Ten jde vyřídit on-line např. přes www.cheapvietnamvisa.net. Zvací dopis stál cca 6-10 dolarů a pak za samotné vízum na letišti zaplatíte okolo 25$.
  3. Možnost, kterou jsme řešili my, bylo e-vízum. Za mě nejlepší způsob. Registrace je na stránkách https://immigration.gov.vn/. Je třeba mít naskenovanou přední část pasu (s fotkou) a mít fotku zvlášť. Jeden z údajů bylo plánované ubytování. Měli jsme hotel přes booking na 3 dni, vložili jsme ten. V podstatě, pokud nevíte, kde budete bydlet, tak si někde můžete dočasně něco pronajmout a pak eventuálně pokoj zrušit. Někdo mi i říkal, že tam vybral náhodně ubytování v Hanoii a zadal ho bez booknutí. To se mi zas nechtělo ale úplně riskovat. Pak už jen zaplatíte a čekáte. Vízum pro mě trvalo asi 4 dni, pro Lucku 3. Cena byla 25$. Mimochodem, mějte trpělivost, web mají opravdu hodně línej.

Někde jsem četl, že s vízem měli problém různě po ubytováních, ale to se nám nepotvrdilo. Před východem z letiště jsme došli na přepážku, kde řeší víza. Dali nám tam razítko, pak jedna kontrola při východu z letiště a od té doby ho po nás nikdo nechtěl. Každopádně určitě doporučuji mít i kopii + kopie dokladů. Doklady nikdy nedávejte jako zástavu za cokoliv. U ubytování po mně chtěla jedna paní jako zástavu pas. To jsem řekl, že určitě ne, zaplatil ji něco předem a bylo vyřešeno.

Spoustu informací o vízech jsme čerpali zde:
https://severni-vietnam.cz/levna-viza-do-vietnamu/
https://www.mzv.cz/jnp/cz/encyklopedie_statu/asie/vietnam/cestovani/visa.html

Autor: Kuba