Vietnam – Jak jsme se připravovali

jak an vizum

Už si přesně nejsme ani jeden jistí, v jaké chvíli nás napadlo, že naše cesta bude zrovna Vietnam, ale jedno víme jistě, bylo to to nejlepší rozhodnutí.

První krok, který jsme začali řešit byly letenky. Byl zrovna srpen roku 2017 a cestu jsme chtěli naplánovat na nějaké +- 3 týdny v přelomu března / dubna 2018. Jelikož oba pracujeme a máme tak na rok omezený počet dní dovolené, vybrali jsme si dobu, kdy u nás jsou hned 2 státní svátky o Velikonocích. A shodou okolností v této destinaci je přelom jara / léta.  Asi si říkáte, proč skoro rok předem? No jedinou odpovědí na to mám, protože já. Mám ráda vše bezpečně předem zařízené, nic neodkládat a nedělat nic ve stresu a spěchu. To se ovšem nebude týkat samotného cestování ve Vietnamu, ale nepředbíhejme. Naším požadavkem bylo do jednoho města přilétnout a z jiného odlétnout domů, ať se zbytečně nevracíme zpět přes celou zemi. Povedlo se nám sehnat zpáteční letenky po 15.500 Kč za osobu od společnosti Turkish airlines. S tím, že odlet Praha – Istanbul – Ho Chi Minh City – Hanoi, zpáteční Ho Chi Minh City – Istanbul – Praha. Zpětně bychom asi prohodili místa příletu a odletu, jelikož v Ho Chi Minh City jsme zbytečně čekali cca 1,5 hodiny a tím se pak dolétlo do Hanoi opravdu pozdě večer. A tím naše celé dobrodružství bylo odstartováno. Dušička se tetelila blahem.

Druhou věcí bylo zařídit si PAS, pokud ho ovšem doma už nemáte. Foto s sebou táhnout nemusíte, vše si vyřídíte až na místě. Pokud pro vás není vysedávat dlouhé fronty na úřadech. Nyní již najdete rezervační systém u spousty větších měst a navíc pokud máte trvalé bydliště jinde, než nyní bydlíte, tak to vůbec nevadí, PAS vám zřídí kdekoliv.

Jako třetí věc, kterou jsme řešili, bylo očkování. V Centru očkování a cestovní medicíny jsme již při předchozí konzultaci provedli rezervaci návštěvy v prosinci 2017. Sestřička nás objednala na první návštěvu na 11. ledna 2018, kdy je nutné sebou mít očkovací průkaz, který po celou dobu, co tam docházíte, si nechávají u sebe. Druhá návštěva proběhla 8.2.2018, třetí 15.2.2018, a poslední čtvrtá 1.3.2018. Rozhodli jsme se pro žloutenku typu A + B, břišní tyfus a vzteklinu. Celkově nás tyto očkování vyšly zhruba na nějakých 5.000 Kč. Co si tak pamatuji, tak žloutenka A byla cca 1.200 Kč, žloutenka A+B cca 1800 Kč, tyfus + vzteklina po 700 Kč za jednu dávku. Po prodělání všech návštěv, při poplatku 100 Kč, vám vystaví Mezinárodní očkovací průkaz.

Čtvrtou věcí bylo zavazadlo. Kufr na takovou cestu, kterou jsme měli v plánu, rozhodně nemělo smysl brát. Nákup krosny byl nutností. A jelikož byla zrovna doba Vánoční, tak to byl skvělý tip pro rodinné příslušníky. Pořídili jsme si od značky Husky. Já se svými 155 cm krásný

červeno-černý 37-mi litrový za cca 1500 Kč a Kuba 50-ti litrový, stejné barvy, ať každý vidí, ke komu ta blondýnka patří (ha ha jako by to nebylo už vzhledem na první pohled ve Vietnamu vidět) za 1.800 Kč. Při výběru určitě dbejte na konstrukci se zpevněnými zády s prodyšným polstrováním. Až ponesete ten zázrak na zádech v 30-ti stupňovém vedru, pochopíte, o čem jsem tu mluvila. Výhodou je, i pokud v sobě bude mít tento batoh pláštěnku, nečekané deště např. v Sapě jsou na denní bázi.

Dalším úskalím pro mě bylo, jak si sbalit všechny potřebné věci do tak “malého” batohu? Naštěstí Kuba našel na YT skvělý návod a ten jsme aplikovali na všechno oblečení. Na co jsme už tedy také zvyklí z dřívějších cestování je, že na tyto cesty si bereme oblečení, které už nenosíme a tak nám není líto, když se s námi už zpět také nevrátí a batoh se tak uvolní na suvenýry, jídlo či jiné zajímavosti.

Autor: Lucka